Választási útikalauz bizonytalanoknak
Durvul a kampány. Tét nincs, választék még kevésbé, és az ismerősökkel is meg kell küzdeni. Nem baj. Már csak két hónap. És négy év.
Durvul a kampány. Tét nincs, választék még kevésbé, és az ismerősökkel is meg kell küzdeni. Nem baj. Már csak két hónap. És négy év.
A szavazólapokon mind az öt jelölő párt neve szerepelni fog, de az ellenzéki együttműködésnek lesz egy saját, külön neve is. Ron Werber eközben leginkább a Mesterházy körüli stylistfeladatokat fogja ellátni.
Először lépett közvetlenül nyilvánosság elé az ellenzéki megállapodás múlt heti bejelentése óta Gyurcsány Ferenc. Debreceni lakossági fórumára munkatársaink is elmentek, és szóra is bírták a Demokratikus Koalíció elnökét. Beszámolójukból megtudhatja, hogy lenne-e sportminiszter a Mesterházy-kormányban Gyurcsány, mit gondol az ágaskodó ambíciókról, és hogy mi az egyetlen, amit biztosan kizár.
Jó okuk van gyanítani – mondta Szigetvári Viktor –, hogy a TV2 tényleges tulajdonosai nem azok, akiket a tranzakció decemberi megkötésekor megneveztek, így a nyilvánosság által megismert jogügylet nem a valóságot mutatja.
Bár nincs mérhető támogatása, s legfeljebb a Facebookon aktív, mégis előkelő helyet kapott a közös ellenzéki listán az SZDSZ-elnökként egykor megbukott Fodor Gábor. Ráadásul a hvg.hu értesülései szerint Fodorral egy nappal korábban közölték, hogy befutó helyet kap, pedig tavaly 30 perc alatt tették ki a szűrét az MSZP-sek. Egykor befolyásos és tehetős támogatók álltak mögötte, kérdés, most megéri-e nekik felkarolni a liberális politikus törpepártját.
A Lehet Más a Politika a rendszer megújításának programjával került az Országgyűlésbe, ott azonban hirtelen a rendszer védelmezőjének szerepében találta magát. Ráadásul a választási rendszer eltorzítása újabb kihívás elé állította a pártot, amely valósággal belerokkant a stratégiai dilemmájával való birkózásba. Mégis – mivel a hagyományos baloldal utódszervezetei csak az eleve balra szavazó tábort osztották újra, és ezen nem sokat javíthat a Mesterházy vezette közös lista sem – az LMP teheti a legtöbbet, hogy a liberális demokrácia hívei ne föltétlenül a vesztesek oldalára kerüljenek.
Az ellenzéki megállapodást követően öttagú stáb áll össze a közös kampány összehangolására – számolt be a Népszabadság és a Népszava szerdai számában.
Nagyon nagy levegőt kellett venniük a Párbeszéd Magyarországért (PM) képviselőinek, hogy elfogadják a Gyurcsány Ferenc harmadik, és Fodor Gábor negyedik országos listás helyét jelentő ellenzéki megállapodást. A lapunknak nyilatkozó képviselők elmesélték, némi alkoholra is szükség volt a párt irodájában a feszültség oldásához. Jávor Benedek szerint még nekik is értékelniük kell magukban a történteket, a választók ítélete dönti majd el, hogy helyesen döntöttek-e. A párt tagjai és a PM-hez közel álló fórumok a neten sem fogták vissza magukat.
Gyurcsány Ferenc visszatérésével ma ismét az az ember vezeti a baloldalt, aki a fiataloknak nem adott mást, mint az "el lehet menni"-programot – reagált Mesterházyék bejelentésére a Fidesz ifjúsági szervezete.
Az előzetes sajtóhíreknek megfelelően alakult a közös ellenzéki lista eleje. Mesterházy Attilát Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Fodor Gábor és Szabó Tímea követi. Gyurcsány Ferenc szerint Mesterházy "nagyon jó miniszterelnöke lesz ennek az országnak".
Erős MSZP-ellenes közleményt adott ki az LMP két politikusa. Schiffer Andrásék szerint az ellenzéki összefogás nem a Fidesz ellen, hanem a bukott politikai szereplők átmentése érdekében jött össze.
Nem a parlamentben, hanem a képviselői irodaházban jelentik be az ellenzéki összefogásról szóló tárgyalások eredményeit az MSZP, az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció vezetői.
Az Együtt-PM vezetője végigcsinálja a kampányt, de a parlamenti munkában már nem akar részt venni.
Koordinált indulás helyett közös listát állítanak a baloldali pártok, amelyen előzetes információink szerint helyet kap Gyurcsány Ferenc is. A részleteket hamarosan sajtótájékoztatón jelenti be Mesterházy Attila és Bajnai Gordon.
"A demokratikus oldal palettáján még több olyan szereplő is található, akik érdemi politikai hozadékkal rendelkezhetnek" – válaszolta az MSZP alelnöke egy más témában tartott sajtótájékoztatón a választói szövetség kibővítését firtató kérdésekre.